pirmdiena, 2016. gada 25. aprīlis

Velosvētki Rīgas ielās - KRITISKĀ MASA 2016

Nekas par laimi nemainās - arī šogad velosipēdistu un citu nemotorizētu braucamrīku svētki Kritiskā masa strauji ripo, lai mums sniegtu daudz pozitīvu emociju.
Kritiskā masa Rīgas ielās ripo jau 13 gadus un ir kļuvusi par neatņemamu pilsētas kultūras sastāvdaļu, tradicionālu svētku braucienu.
Atceroties iepriekšējo gadu, vērts vēlreiz atgādināt Kritiskās Masas pamatprincipus, lai brauciens tiešām sagādātu daudz prieka un būtu pēc iespējas drošāks ikvienam tās dalībniekam. 
Daži Kritiskās masas principi, kurus vērts atcerēties, lai mums viss izdotos:

 • būt par satiksmi un droši braukt pa ielām, nevis ietvēm, tur traucējot un atņemot gājējiem vietu
 • pēc iespējas turēties vienā kritiskajā masā, nevis pie krustojumiem sašķelties kritiskajā desā
 • palaist sabiedrisko transportu, ātro palīdzību, ugunsdzēsējus u.c. ,kas steidz palīgā
 • ikviens ir organizators - iesaki maršrutu, izdomā saukļus, izpušķo sevi un velo, paņem līdzi magnetofonu vai padari braucienu foršāku kā citādi, filmē un fotogrāfē, radi
 • mūs vieno prieks, draudzība un kopīgi pavasara svētki - dalāmies ar to (pasveicini autobraucējus, aicinot izmēģināt velo, un pamāj, iedod pieci vai puķi,koņču, buču gājējiem, lai arī viņiem šie ir svētki)
 • nepamet velo biedru nelaimē, ja kaut kas noticis (kritiens, tukša riepa, policija sliktā omā u.tml.)
 • braucot visiem kopā, esi uzmanīgs- netaisi straujus manevrus un pārdrošus trikus, ar rokas signālu brīdini, kad apstājies vai griezies
 • aliņu atstāj ballītei (afterparty būs!) 
 • vienmēr atrodas kāds ,kam ir ko teikt un patīk dusmoties tā vietā,lai līksmotu. Esi tas ,kas līksmo!
 • padalies ar kādu, kas Tev ir Kritiskā masa!
Kritiskā masa pierādījusi, ka varam veiksmīgi pašorganizēties un apvienoties labu mērķu vārdā, lai arī kādi tie katram nebūtu. Visus noteikti vieno velo prieks un tam līdzi jau dabiski nāk tīrāka, drošāka un patīkamāka pilsētvide, ko radam kopā, izvēloties velo kā savu uzticamo biedru savas dzīves ceļos un neceļos.

Arī šogad neaizmirstam Kritiskās masas būtību neatkarīgi no tiem daudzajiem iemesliem ,kāpēc kāds piedalās Kritiskajā masā, vai tā būtu vēlme atklāt velo sezonu un svinēt pavasari, vai vēlme pievērst uzmanību tam, ka velobraucēji joprojām netiek uzskatīti par pilntiesīgiem satiksmes dalībniekiem, uzsverot to, ka mēs nebloķējam satiksmi, mēs esam satiksme, vai tāpēc ka pieaugošais auto skaits nopietni apdraud tavu un apkārtējās vides veselību – satiksmes negadījumi, izplūdes gāzes, vai varbūt tev vienkārši rodas vēlme atgūt publisko telpu, kuru aizņēmušas ne tikai automašīnas, bet arī striktais sadalījums, ko un kur drīkst darīt, vēlme pakļaut publisko telpu savām vēlmēm, nevis savas vēlmes publiskajai telpai vai varas un kapitāla interesēm...
Galvenais atceries, ka tie ir svētki, ko pats sev vari uzburt, tāpēc ,cenšoties izvairīties no centralizētas un hierarhiskas organizēšanās, ticot spontanitātes un dažādības spēkam, aicinām, katru piedalīties pasākuma (paš)organizēšanā- izplatot informāciju (padod ziņu tālāk), izdomājot savus idejiskos motīvus velo akcijai, šis ir tavs pasākums. Tāpat kā mēs daži velo entuziasti uzņemamies veidot šo blogu, līdzīgi arī tu vari ņemt dalību, rakstot, zīmējot, izplatot informāciju, aktīvi līdzdarbojoties velo brauciena norisē – piedaloties maršruta un taktikas izvēlē, izdaiļojot sevi un savu velo, ņemot līdzi savu karogu, skaņas ainavu (ņem līdzi svilpīti vai maģi/getto blāsteru). Akcijai nav un nebūs līderu – neviens neteiks priekšā, ko darīt tālāk.
Viss notiks , kā vien tu to vēlēsies! Brauciena izdošanās ir tavās rokās!

Kamēr ripojam mēs ,tikmēr ripos arī Kritiskā masa, tāpēc šogad tiekamies kā ierasts pie Dailes teātra plkst. 13:00, lai tādā pašā draudzīgā garā, ar daudziem smaidīgiem cilvēkiem, krāšņiem tērpiem, mūziku un visu, kas svētkiem pieklājas, turpinātu ripot pa Rīgas ielām.  
Neaizmirsti par šo jauko pasākumu informēt radus, draugus, paziņas un visus citus interesentus.
Citādāka pasaule ir iespējama un tā sākas ar tevi!P.S.

Visu, ko šeit atrodi, droši izmanto un padod tālāk!
Patiesā cieņā,


Prieks + Brīvība + Draudzība= Tava Kritiskā Masa

1 komentārs:

 1. Laba diena :)
  Es 31. Jūlijā plānoju Rīgā organizēt pliko braucienu, un marketēt to līmējot lapiņas vai ''flyers''

  Tā, ka Kritiskās Masas marketingā iepriekšējos gadus ir ticis līmējot lapiņas, vai Tu lūdzu varētu pateikt labākos veidus vai stratēģijas kā to darīt Rīgā ?

  Es ārkārtīgi novērtēju tavu palīdzību un saprotu ka Tu esi ļoti aizņemts.

  Milzīgs paldies :)

  Jānis Daugavietis
  plikaisbrauciens.blogspot.com

  AtbildētDzēst