pirmdiena, 2013. gada 22. aprīlis

Prieks+Brīvība+Draudzība= Kritiskā Masa 2013


Sveiks, dārgais velo draugs!
Velosipēdistu un citu nemotorizētu braucamrīku svētki Kritiskā masa strauji ripo, lai sniegtu mums daudz pozitīvu emociju.
Metam nost aizvainojumu un negācijas par iepriekšējo gadu, kad mūsu jau vairāk nekā 10 gadu notiekošos velo svētkus gribēja izbeigt ar cita, no dzīves realitātes attālināta brauciena, ar policijas presēšanas un mediju “analizētā” atspoguļojuma palīdzību.
Šogad atcerēsimies Kritiskās masas būtību, jo  iemesli ,kāpēc kāds piedalās Kritiskajā masā, varbūt dažādi: vai tā būtu vēlme atklāt velo sezonu un svinēt pavasari, vai vēlme pievērst uzmanību tam, ka velobraucēji joprojām netiek uzskatīti par pilntiesīgiem satiksmes dalībniekiem, vai tiek ņemta dalība, tāpēc ka pieaugošais auto skaits nopietni apdraud tavu un apkārtējās vides veselību – satiksmes negadījumi, izplūdes gāzes, kari naftas dēļ, vai varbūt ir vienkārši vēlme atgūt publisko telpu, kuru mums atņēmušas ne tikai automašīnas, bet arī striktais sadalījums, ko un kur drīkst darīt, vēlme pakļaut publisko telpu savām vēlmēm, nevis savas vēlmes publiskajai telpai vai varas un kapitāla interesēm utt. Neatkarīgi no daudzajiem iemesliem visam pamatā ir prieks, ko sniedz velobraukšana, velo brīvība, vienotība  un draudzība. Kritiskā masa ir svētki un kopā būšanas prieks, tā ir iespēja parādīt savu attieksmi un paust atbalstu velo kultūrai. Neaizmirsīsim to, radīsim un izbaudīsim mūsu kopīgos velo svētkus, turēsimies kopā neatkarīgi no tām negācijām, kuras rodas no policijas, autobraucēju vai kāda cita puses.
Atcerēsimies būt uzmanīgi, lai lieki nepapildinātu policijas maka biezumu un nepametīsim nelaimē velo biedrus. Ja kādu ir aizturējuši – apstāsimies un painteresēsimies kādēļ, jo ne vienmēr policisti darbojas saskaņā ar likumu. Jo vairāk mēs būsim, jo vairāk ar mums rēķināsies. Nebaidies! Policisti ir, lai mēs justos droši un pasargāti – palīdzēsim viņiem pildīt šo pienākumu.

Mēģinām netraucēt gājējiem- braucam visi kopā pa braucamo daļu, jo mēs nebloķējam satiksmi, mēs esam satiksme. Palaižam sabiedrisko transportu, sveicinam autobraucējus, aicinot izmēģināt velo, un aplaudējam gājējiem, lai arī viņiem šie ir svētki.

Neaizmirsīsim paķert līdzi savu foto/video tehniku, lai iemūžinātu skaistos brīžus un būtu ko atcerēties, lai varētu arī ar pārējiem sniegt velo brīvības burvību. Reizē pildīsim arī mediju funkcijas – būsim radoši, jo Latvijas neattēlo, neiedziļinās Kritiskās masas būtībā, bet tieši otrādi cenšas to attēlot negatīvi, uzsverot konstatētos pārkāpumus, neapzinoties to, ka bieži vien tos nav iespējams tīri praktiski ievērot, braucot lielā masā. Ņemsim lietas savās rokās un parādīsim Kritiskās masas idejas pēc iespējas plašākam cilvēku lokam. NESLINKO!! Liksim aiz auss to, ka viss ir mūsu rokās.
Jāatceras arī tas, ka likums mums ļauj iemūžināt policistus publiskā vietā. Atcerēsimies, ka ar velosipēdu ir aizliegts pārvietoties pa ielas braucamo daļu, ja tai blakus atrodas velo celiņš, bet ja blakus ir velo un gājēju celiņš, tad tu vari braukt  pa braucamo daļu, piemēram, kā tas ir Vanšu tilta gadījumā. (Nākamajā ierakstā ieliksim vēl dažus padomus no iepriekšējā gada pieredzes)

Galvenais atceries, ka tie ir svētki, ko pats sev vari uzburt, tāpēc ,cenšoties izvairīties no centralizētas un hierarhiskas organizēšanās, ticot spontanitātes un dažādības spēkam, aicinām, katru piedalīties pasākuma (paš)organizēšanā- izplatot informāciju (padod ziņu tālāk, izmantojot šo tekstu vai radot savu), izdomājot savus idejiskos motīvus velo akcijai, šis ir tavs pasākums. Tāpat kā mēs daži velo entuziasti uzņemamies veidot šo blogu, līdzīgi arī tu vari ņemt dalību, rakstot, zīmējot, izplatot informāciju, aktīvi līdzdarbojoties velo brauciena norisē – piedaloties maršruta un taktikas izvēlē, izdaiļojot sevi un savu velo, ņemot līdzi savu karogu, skaņas ainavu (ņem līdzi svilpīti vai maģi/getto blāsteru). Akcijai nav un nebūs līderu – neviens neteiks priekšā, ko darīt tālāk.
Viss notiks , kā vien tu to vēlēsies! Brauciena izdošanās ir tavās rokās!

Neaizmirsīsim par šo jauko pasākumu informēt radus, draugus, paziņas un visus citus interesentus. (KM 2013 plakāts http://failiem.lv/u/vwgidov Padod tālāk!) 
Tiekamies 1. maijā kā ierasts pie Dailes teātra 13:00
Citādāka pasaule ir iespējama un tā sākas ar tevi!

Atkārtošana - zināšanu māte!
Kas tad ir kritiskā masa? Tas ir cilvēku kopums, kas kāpdami savos velosipēdos, vēlas jautāt sabiedrībai: “Kāpēc mūsu pilsētā ir tik maz vietu, kur atpūsties un savstarpēji sadarboties, iztiekot bez nemitīgas pirkšanas un pārdošanas? Kāpēc cilvēki nepārvarami veido savu dzīvi ap automobiļiem? Kāda gan varētu būt iespējamā nākotne?” Kritiskā masa ir “organizēta nejaušība” - pasākumam nav reālu organizētāju, katrs dalībnieks ņem līdzvērtīgu līdzdalību pasākuma norisē. Arī iemesli, kāpēc cilvēki piedalās kritiskās masas velobraucienos ir visai dažādi - kāds vēlas pievērst uzmanību vides piesārņojumam, ko rada automašīnu intensīvā izmantošana, kāda vēlas pievērst uzmanību autovadītāju nekorektajai un necieņas pilnajai attieksmei pret velobraucējiem, kāda vēlas pievērst uzmanību velosipēdistu kā pārvietošanās grūtībām pilsētvidē (celiņu trūkums, ceļu satiksmes noteikumu nepilnībām u.c.), tomēr viņus visus vieno tas, ka braukt ar velosipēdu ir vienkārši jautri.

Wiki infolinks: http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass_%28cycling%29 
FB  https://www.facebook.com/events/154889344681126/ 
Twitter https://twitter.com/kritiskamasa

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru